Gry rodzinne dla początkujących rekomendowane przez Gralnię


Rate this post

Czas spędzony w rodzinnym gronie to bardzo ważne chwile w ciągu całego tygodnia. Z pewnością każda rodzina ma swoje ulubione rozrywki. Dla tych jednak domowników, którzy nie mają pomysłu na wspólne aktywności, podpowiadamy – gry rodzinne dla początkujących to doskonały sposób na świetną zabawę bez względu na wiek i doświadczenie. 

Gry rodzinne dla początkujących uczą i bawią dużych i małych

Gry rodzinne mają same zalety. Dzięki nim nie tylko przyjemnie spędzamy czas, ale również uczymy się główkowania, analizowania i taktyki. Są to więc chwile niezwykle pożyteczne. Ale to nie koniec ich plusów.

Zdecydowana większość gier jest tak skonstruowana, że dostarcza nam bardzo wielu emocji. Każda rozgrywka to masa śmiechu i fascynujące historie, których stajemy się częścią, gdy sięgamy po planszówki. Co więcej, każda gra jest pięknie wykonana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu przyjemność obcowania z bohaterami oraz wymyślonymi opowieściami jest jeszcze większa.

Wielość wariantów oraz licznych dodatków do danego tytułu sprawia, że każda rozgrywka jest inna i pozwala nam odkryć nowe aspekty gry. Dzięki temu gry planszowe nigdy się nam nie znudzą i będą w stanie dostarczyć nam masę radości i niezapomnianych chwil.

Na co zwrócić uwagę, kupując gry rodzinne?

Warto w pierwszej kolejności dopasować ją do wieku uczestników. Każdy tytuł podaje minimalną granicę wieku, od której można w niego grać. Oczywiście jest to informacja dość umowna, ponieważ może się zdarzyć, że nasze dziecko, mimo że młodsze, bez problemu podejmie wyzwanie rozgrywki.

Decydując się na daną grę, dobrze jest sprawdzić, jakiej tematyki dotyczy i czy na pewno zainteresuje wszystkich domowników. To ważne, ponieważ nie zawsze cała rodzina interesuje się tym samym.

Na koniec musimy sprawdzić, jak wygląda rozgrywka oraz mechanika gry. Czasem zbyt skomplikowane zasady lub żmudne rozkładanie planszy może zniechęcić dzieciaki i sprawić, że nie będą chciały grać w dany tytuł. Co prawda, większość planszówek została już skategoryzowana przez sprzedawców, a niejednokrotnie przez samych twórców. Nie zaszkodzi jednak na własną rękę sprawdzić, czy dana gra, aby na pewno przypadnie całej rodzinie do gustu.

gry rodzinne dla początkujących

gry rodzinne dla początkujących

Gry rodzinne dla początkujących – W co można grać z rodziną?

Oferta planszówek jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Tytułów, w które można grać całą rodziną, jest bardzo wiele, dzięki czemu za każdym razem możemy sięgać po nową, fascynującą grę.

Wsiąść do Pociągu: Europa

“Wsiąść do pociągu: Europa” to druga część z serii o pociągach. Tym razem na planszy gracze będą musieli połączyć miasta europejskie z czasów początku XX wieku. Każdy z uczestników dostaje 4 bilety, których nie pokazuje innym. Są to zadania np. “Paryż — Ateny”. Za pomocą kart pociągów próbuje stworzyć połączenia pomiędzy miastami ze swoich biletów, najdłuższą trasę na planszy oraz jak najwięcej długich tras. Każde połączenie jest zaznaczane na planszy kolorowymi wagonikami i punktowane.

Brzmi prosto? W tym cały urok tej gry, że zasady nie są skomplikowane i  nawet dzieci od 8 lat szybko się ich nauczą. Instrukcja zawiera 6 stron, które przeczytasz w czasie rozkładania planszy. Gdzie tkwi haczyk? Otóż każdy wolny tor zaznaczony na planszy pomieści tylko jeden wagonik! Dlatego trzeba nie tylko planować swoje ruchy, ale mieć baczenie na akcje pozostałych. W “Europie” wprowadzono dodatkowo dworce, tunele i promy. Gdy ktoś poplącze Ci wymarzoną trasę, zawsze możesz postawić swój dworzec w mieście i przejąć jedną z nitek. Jednak nie dostaniesz wtedy punktów za budynek na koniec gry. Dlatego rozważ każde ryzyko.

Oprócz ćwiczenia planowania i dedukcji najmłodsi uczestnicy mają też okazję poznać geografię naszego kontynentu i rozmieszczenie najważniejszych miast.

 Carcassonne

Spotkanie wśród znajomych, czy może imieniny brata? To świetny czas na wspólną zabawę przy grze planszowej. Kręci Cię rywalizacja? W takim razie ta gra jest dla Ciebie. Za pomocą żetonów budujcie miejsca takie jak np. twierdze, drogi, łąki, a nawet całe miasta, by później móc między sobą rywalizować o powstałe już wcześniej miejsca, takie, które są według nas najatrakcyjniejsze. Jedno nasze podchwytliwe zagranie może spowodować, że przeciwnik nie będzie miał możliwości ruchu, co pozwoli Ci przejąć kontrolę nad jego majątkiem.

Jak to się dzieje? Każdy z graczy pobiera losowe kafle i układają je na środku, w taki sposób, by utworzyć nowe zamki, łąki czy też rzeki. W momencie utworzenia nowych miejsc masz możliwość przejęcia kontroli nad nimi. Ile żetonów znajduje się na stole, tyle posiadane przez nas obiekty urosną, a nawet mogą się połączyć. W czasie ukończenia budowy konkretnego obiektu posiadacz dostaje punkty, a oznacznik kontroli nad nim wraca do gracza. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, by nie rozstawić wszystkich swoich znaczników na nieukończonej budowie obiektów. Spowoduje to brak możliwości pobierania następnych punktów w grze. Podsumowując, końcowym celem gry “Carcassonne” jest zdobycie jak największej ilości punktów.

Ogromną zaletą “Carcassonne” są proste zasady oraz wysoka losowość. Gracze sami układają planszę, która za każdym razem jest zupełnie inna. Możesz cieszyć się nią przez wiele lat i każda rozgrywka będzie tak samo emocjonująca. Producent oznaczył tytuł jako od 7 lat, ale nawet młodsze dzieci (również nieumiejące sprawnie liczyć) mogą rozpocząć swoją przygodę z planszówkami właśnie od niego. Dużym plusem jest szeroka ilość dodatków. Smaczku mogą też dodać Mistrzostwa Polski organizowane corocznie, gdzie mogą startować wszyscy, niezależnie od wieku.

Catan

Kolejną z popularnych gier rodzinnych jest gra “Osadnicy z Catanu” – jest to polski odpowiednik rodzinno — ekonomicznej gry “Settlers of Catan”. Osoby grające wcielają się w osadników zamieszkałych na nowo odkrytej wyspie Catan. Wszyscy z osobna prowadzą na niej kolonie i rozbudowują ją, stawiając nowe miasta, drogi i domy. Każda z kolonii ma za zadanie zbierać jak najwięcej dóbr naturalnych, takich, które są bezsprzecznie najbardziej potrzebne przy rozbudowie osiedli. Gracze powinni bardzo poważnie przemyśleć, w jakich miejscach stawiają nowe drogi i osiedla. Muszą to robić w taki sposób, by umożliwić sobie odpowiedni dostęp do najpotrzebniejszych surowców takich jak owce, drewno, cegły, zboże, czy też żelazo. Dozwolony jest handel. Gracz, który jako pierwszy zdobędzie 10 punktów podsumowujących jego dokonania — wygrywa.

Plansza i zasady nie są rozbudowane, a pierwszą partię można rozegrać na uproszczonych zasadach z osobnej, skróconej instrukcji. Cały urok “Catanu” polega na losowości i konieczności dostosowania się do zastałej sytuacji. Planszę układa się z losowych kafelków, a każdy z nich oznacza również losową cyfrą. Dzięki temu spędzicie długie godziny, nie nudząc się ani razu.

Jest to pozycja dla już nieco starszych graczy (wg producenta od 10 lat). Faktycznie oprócz znajomości liczb i dodawania, dochodzi tutaj podstawowy rachunek prawdopodobieństwa. Jednak nie musicie podchodzić do rywalizacji aż tak poważnie. I tak cechą, która wyróżnia “Catan” na tle innych tytułów to możliwość handlu i negocjacji.

Splendor

W grze planszowej “Splendor” gracze wcielają się w kupców z czasów renesansu. Ich zadaniem jest jak największy… splendor. Przed graczami leżą karty rozwoju o trzech poziomach trudności, a każda z nich daje określony znacznik i czasem punkty prestiżu. Karty rozwoju można kupić za klejnoty lub zarezerwować, aby utrudnić ich zdobycie innym graczom. Klejnoty otrzymuje się co rundę – 3 różne lub 2 takie same. Trudność polega na dopasowaniu konkretnej ilości drogich kamieni i ich kolorów do ceny zakupu. Ale, ale, to byłoby zwykłe zbieractwo, prawda? Limit klejnotów to 10, więc trzeba je dobierać rozważnie.

Całą rozgrywkę obserwują uważnie arystokraci, a każdy z nich podzieli się swoim prestiżem, tylko gdy masz minimum taki sam zestaw znaczników na kartach rozwoju, jaki jest narysowany na kafelku szlachcica. Kto pierwszy zbierze 15 punktów splendoru — wygrywa.

Dużą zaletą “Splendoru” jest dynamika i szybkość rozgrywki — ok. 30 minut. Konieczność liczenia, przewidywania ruchów przeciwników i blokowania ich spowodowała, że na pudełku przeczytamy, że gra przeznaczona jest dla dzieci od 10 roku życia. Jednak mechanika jest tak prosta, że nawet przedszkolaki będą miały frajdę z zabawy. Trzeba dać im tylko nieco forów na początku w postaci gratisowych kart rozwoju. Wtedy pokonanie ich może nie być aż tak łatwe i oczywiste.

Pandemia

Jaki jest tradycyjny model gry? Jest kilku graczy, którzy rywalizują za sobą, aż w końcu jeden z nich wygrywa. A co gdyby gracze musieli ze sobą dla odmiany współpracować? A co gdyby przeciwnikiem była sama gra?

“Pandemia” to tak zwana gra kooperacyjna. Gracze wcielają się w postacie specjalistów różnych dziedzin, gdzie każdy ma specjalne umiejętności — szef, logistyk, kierownik budowy, specjalista ds. kwarantanny, badacz, naukowiec, sanitariusz. Ich arcywrogiem jest globalna epidemia czterech groźnych chorób. Wszyscy muszą współpracować, aby wynaleźć szczepionki i ograniczać rozprzestrzenianie się zarazków. Nie mogą być też wszędzie. Plansza przedstawia wszystkie kontynenty, wraz z ich połączeniami drogowymi i lotniczymi, gdzie łatwo przewieść wirusa. Czy uda się Wam uratować świat?

Z przedstawionych gier “Pandemia” ma najdłuższy czas rozgrywki, jeśli doliczymy rozłożenie i złożenie planszy. Jednak jest to z pewnością rekompensowane ilością znaczników, które dzieci uwielbiają. Polecany wiek 10+ jest w sam raz, ponieważ gra ma więcej reguł i wymaga więcej przewidywania i taktyki. Jednak z pomocą dorosłych zapewni świetną rozrywkę na niejeden wieczór. Już sam model gry, gdzie nie konkurujemy, tylko współpracujemy ze sobą, jest bardzo atrakcyjny.

Gry rodzinne dla początkujących – te bez prądu wciągają jak komputerowe

Jeśli nie masz pomysłu, co zrobić z dzieckiem, sięgnij po planszówki. To świetny sposób na mądrą rozrywkę, która nigdy się nie nudzi. Ogrom tytułów na polskim rynku pozwala dopasować dla każdego właściwe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.