Najlepsze gry na imprezę


Rate this post

Cały tydzień na to czekaliśmy. I w końcu nadszedł ten dzień! Sobotnia impreza! Pewnie będzie pyszne jedzenie i fajna muzyka, ale do dobrej zabawy brakuje czegoś jeszcze… ciekawych planszówek lub karcianek, które urozmaicą towarzyskie spotkanie. Tradycja gier salonowych sięga wielu lat wstecz. Różnego rodzaju zabawy umilały czas gościom oraz gospodarzom imprezy. Do naszych czasów przetrwały w formie popularnych planszówek, które obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Zamiast siedzieć i gapić się w telewizor lub wyświetlać kanały muzyczne, coraz więcej osób sięga po gry planszowe, które są świetnym pomysłem na spotkanie towarzyskie czy imprezę. Gwarantują mnóstwo zabawy i miło spędzony czas. Zobacz najlepsze gry na imprezę według Gralni.

Czym powinna się charakteryzować dobra gra planszowa na imprezę?

Przede wszystkim nie może być zbyt skomplikowana. Trudno wyobrazić sobie dobrą zabawę przy planszówkach, jeśli przez godzinę rozkładamy planszę, a przez kolejną tłumaczymy zasady. Gra musi być więc przystępna dla wszystkich, szczególnie że na spotkaniu mogą znaleźć się osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Długie i zaawansowane fabularnie scenariusze z pewnością nie spotkają się z zainteresowaniem zaproszonych gości.

Gry muszą być jednak ciekawe i aktywizować do zabawy jak najwięcej uczestników. Jednym słowem, najlepsze będą te zespołowe, które wciągają do współpracy i podjęcia wyzwania, które zaplanowali dla nas twórcy.

Ważne jest również to, żeby nie trwała zbyt długo i rozgrywała się dynamicznie. Wiadomo przecież, że w miejscu, gdzie znajduje się duża ilość osób, trudno jednocześnie zaangażować wszystkich gości. Poszczególne elementy gry powinny być więc żywe i na tyle krótkie, żeby żaden uczestnik nie zdążył się znudzić. To istotne także z tego względu, że każde spotkanie ma swoje ramy czasowe i dobrze, by grę dało się w nim bez problemu zamknąć.

Dobra gra planszowa na imprezę powinna być także pełna kolorów i ładnie wydana. Nie jest to być może wymóg konieczny i niezbędny, by miło spędzić czas, jednak estetycznie zaprojektowana planszówka pozwoli pobudzić wyobraźnię i sprawi, że każdy zgromadzony na spotkaniu gość będzie chciał spróbować swoich sił w rozgrywce.

W co można grać na imprezie?

Jeśli organizujesz imprezę i zastanawiasz się, w jaki sposób umilić czas gościom, żeby nie było im nudno, koniecznie zaplanuj imprezowe gry planszowe, które zapewnią zgromadzonym mnóstwo doskonałej zabawy na najwyższym poziomie.

Rynek gier planszowych pęka dziś w szwach. Wybór jest tak ogromny, że z początku można się w tym gąszczu możliwości pogubić. Jest jednak kilka sprawdzonych tytułów, które z powodzeniem można wykorzystać podczas imprezy.

Najlepsze gry na imprezę – Dixit

To gra nie tylko ciekawa, ale również pięknie wydana. Uwagę przyciągają jej wyjątkowe ilustracje, które sprawiają, że po prostu chce się w nią grać. Co więcej, aktywizuje ona wyobraźnię graczy i pozwala puścić wodze fantazji. Skojarzenia mogą być dosłowne, ale też bardzo abstrakcyjne, żaden obrazek nie jest jednoznaczny.

W każdej turze jeden z graczy zostaje bajarzem, który ma za zadanie opowiedzieć o jednej z trzymanych w ręku kart (każdy gracz ma ich 6). Pozostali uczestnicy muszą wybrać ze swojej talii kartę, która ich zdaniem pasuje do opowieści bajarza. Następnie wszystkie karty tasuje się i rozkłada na stole. Należy wówczas odgadnąć, o której karcie opowiadał bajarz. Gra ta ma wiele wersji i dodatków, które stwarzają niemal nieskończoną ilość rozgrywek.

Najlepsze gry na imprezę – Ryzyk Fizyk

Jeśli chcecie połączyć  quiz wiedzowy z dreszczykiem emocji obstawiania z ruletki to “Ryzyk Fizyk” to idealna propozycja dla Was. Zasady są banalnie proste. Losujecie pytanie, gdzie odpowiedzią jest liczba. Każdy z graczy wpisuje swoją odpowiedź markerem suchościeralnym na małą tabliczkę. Następnie wszystkie tabliczki układa się w kolejności rosnącej i za pomocą żetonów obstawia prawidłową odpowiedź, niekoniecznie swoją. Zawsze masz dwa żetony po 100$ startowe, ale jeśli jesteś pewny, możesz podbić stawkę. Kto był najbliższy prawdy (ale nie przeszacował w górę), otrzymuje dodatkowe fundusze, pozostali tracą  żetony (oprócz startowych).

Gdzie jest cały urok tej gry? Pytania są z kosmosu – Ile okien ma Pałac Kultury?, Ile koni wzięło udział w ekranizacji „Krzyżaków”? Ile ważył najcięższy w historii mistrz sumo?. Jeśli martwisz się, że po którejś z kolei rozgrywce “Ryzyk Fizyk” znudzi się, jesteś w błędzie. Nie sposób spamiętać 250 pytań o bardzo różnorodnej tematyce.

Do tego dochodzi dynamiczna rozgrywka, wymuszona usypującym się piaskiem klepsydry. Ryzykowanie zarobionymi wcześniej funduszami skutecznie podnosi poziom adrenaliny. Przy większej ilości graczy (do 14) możliwy wariant drużynowy, gdzie dodatkowo dochodzą negocjacje wewnątrz zespołu.

Najlepsze gry na imprezę – Cortex

Mniejszą dozą ryzyka, ale za to większą gimnastyki cechuje “Cortex”. Na zakrytym stosie leżą zakryte karty z jednym z ośmiu rodzajów zadań. Odwracacie pierwszą z nich, gracz, który jest gotowy na wykonanie zadania zakrywa ją ręką. Jeśli mu się uda, zdobywa kartę, jeśli nie traci kolejkę. Karty można wymieniać parami wg typów wyzwań, za każdą otrzymując żeton ćwierci mózgu. Wygrywa ten, kto zbierze wszystkie ćwiartki.

Zadania bazują na spostrzegawczości (labirynt, kolor, para, częstotliwość, rozumowanie), zmyśle dotyku (wyzwanie), pamięci wzrokowej (pamięć) i koordynacji ruchowej (koordynacja). Są proste, mogą je z łatwością wykonać nawet dzieci (gra od 8 lat). Jednak przy bardziej żywiołowej imprezie, nawet dorośli będą mieć pewne trudności… A im więcej pomyłek, tym więcej śmiechu i lepsze nastroje.

Najlepsze gry na imprezę – Tajniacy

Pamiętasz grę w “Mafię”? “Tajniacy” są jeszcze bardziej emocjonujący i nikt nie musi zakrywać oczu. Gracze (od 4 do … wszystkich będących na imprezie) dzielą się na dwie, w miarę równe drużyny i wybierają przywódcę dla każdej. Przywódcy siadają po jednej stronie stołu i losują tak zwany klucz — tabliczkę z rozmieszczeniem agentów, obserwatorów i zabójcy, widoczną tylko dla nich. Na stole układacie losowe żetony z pojedynczymi słowami (kryptonimami agentów) w układzie 5×5, odpowiadającym kluczowi. Przywódca mówi jedno słowo-wskazówkę związaną z kryptonimami oraz liczbę, która mówi, ilu żetonów ona dotyczy. Drużyna ma wskazać, który kryptonim odnosi się do wskazówki. Jeśli zgadną — przywódca oznacza żeton kolorem drużyny. W sytuacji, gdy nie zgadną — żeton jest oznaczany kolorem przeciwników lub obserwatorów, a kolejka przepada. Jeśli wskażą zabójcę — przegrywają od razu. Wygrywa drużyna, która odkryje wszystkich swoich agentów.

Dla dobra rozgrywki warto, aby przywódca próbował łączyć kilka kryptonimów ze wspólną wskazówką. Jednak musi zachować pokerową twarz cały czas. Czasem nie jest to łatwe, bo zarówno kryptonimy, jak i podpowiedzi są jednowyrazowe, co skutkuje często bardzo wymyślnym tokiem rozumowania i dedukcji drużyny. W pudełku znajdziesz łącznie 400 kryptonimów, więc każda partia będzie zupełnie inna.

Najlepsze gry na imprezę – Mamy szpiega

Zasady gry “Mamy szpiega” są bardzo proste. Talię dzielimy na lokalizacje i do każdej dokładamy kartę szpiega. Losujemy zakrytą lokalizację, wybieramy ilość kart zgodną z liczbą graczy (w tym szpiega) i rozdajemy. Tym sposobem każdy gracz otrzymuje to samo miejsce pobytu plus swoją rolę, a jedna z nich kartę specjalną. Gracze kolejno zadają sobie pytania i odpowiadają na nie zgodnie ze swoją kartą. Celem graczy jest zdemaskowanie szpiega, a jego — odgadnięcie lokalizacji.

Zasady są proste, ale sama rozgrywka wymaga już nieco lawirowania. Jeśli gracze dadzą zbyt szczegółowe pytania lub odpowiedzi, mogą naprowadzić szpiega na miejsce pobytu. Z drugiej strony, jeśli rozmowa będzie zbyt ogólnikowa, nie będą mogli go zdemaskować. Dochodzi do tego wzajemna nieufność, analiza wypowiedzi innych graczy i pewna ogólna wiedza o świecie. Według instrukcji możecie skończyć kolejkę po 8/10/20 minutach, ale to zależy tylko od Was. 30 różnych lokalizacji zapewni rozrywkę na długie godziny i niejedną imprezę.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Najlepsze gry na imprezę to gwarancja świetnej zabawy

Gry planszowe to doskonały pomysł na imprezę lub spotkanie towarzyskie. Dzięki nim czas spędzony z rodziną czy ze znajomymi zleci nam na wspaniałej rozrywce, która z pewnością zainteresuje gości w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.